Najnowsze artykuły

Jak pomalować lusterka przy użyciu...

Ciekawe lusterka? Możesz dopasować je do zacisków hamulcowych lub felg i emblematów. Możesz wybrać kolor i efekty wykończenia. Chcesz, aby Twój...

Czytaj Więcej

Żywa legenda kina - Clint Eastwood

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku. Był amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem. Jego filmy i role były bastionem tradycyjnych wartości, takich jak honor, męstwo i odwaga.

Clint Eastwood jest jednym z najbardziej aktywnych twórców filmowych w Hollywood. Zaczynał jako aktor, zanim zajął się reżyserią i produkcją. Talent aktorski odkrył w latach 50. W latach 60. świat dowiedział się o nim, gdy wystąpił jako Człowiek bez imienia w trzech spaghetti westernach w reżyserii i produkcji Sergio Leone. "For a Handful of Dollars", pierwszy film z trylogii. Choć "Za garść dolarów", (1964) uważany jest za film kultowy, jego twórcy zostali oskarżeni o plagiat filmu Akiry Kurosawy (największego japońskiego reżysera). Przegrali proces sądowy. W tych filmach Eastwood wypracował już swoją charakterystyczną osobowość. Powtarzał ją później w innych obrazach, jako samotnik z zaciśniętymi ustami i twardziel.

Bohater bez imienia

Wiele z filmów Eastwooda stało się hitami kinowymi lub supergwiazdami. Najbardziej znane to "Tylko dla orłów" (1968), "Złoto dla głupców" (1970) i "Brudny Harry" (1971).

Clint Eastwood jest typowym amerykańskim aktorem. Kiedy gra Człowieka Bez Imienia, to znaczy, że działa poza społecznością. Występuje jako "Dirty", ale to niekoniecznie oznacza brudny. Brudny może być również skarpetą. "Brudny" w tym znaczeniu ma związek z twardym charakterem i jest Amerykaninem. "Niewyrafinowany" odnosi się do tego, że próbuje on podważyć system sprawiedliwości, w imię swoich wartości. W przypadku Brudnego Harry'ego są to typowe amerykańskie wartości, z którymi dzieli się w "Gran Torino", indywidualizm, i nie chce się poddać.

Warto też wspomnieć o innych rolach Eastwooda. Dzięki nim pokazał, że posiada szerszy wachlarz umiejętności aktorskich. W dramatach takich jak "Oszukany" (1971) czy "Piorun i stopa" (1974) pokazał, że potrafi grać nie tylko twardych, brutalnych bohaterów.

Więcej wiadomości i plotek znajdziesz na https://spokeo.pl/plotki

dziki zachód

Niezależna

Clint Eastwood zaczął reżyserować filmy na własnych zasadach w latach 70. Zagrał też wiele głównych ról. Klasyczne westerny Eastwooda, takie jak "The Outlaw Josey Wales", "Bronco Billy" czy nagrodzony Oscarem "Unforgiven", pokazały, jak ważne i potrzebne jest zachowanie starych, mniej wartościowych wartości, takich jak odwaga, obrona i dążenie do sprawiedliwości.

Clint Eastwood jest fascynujący, ponieważ stanowi pomost pomiędzy złotym wiekiem Hollywood (lata 50. i 60.) a nowszym Hollywood (późniejszym Hollywood), które jest zbuntowane i odwraca się od starych wartości. Wyjaśniał, że nieprzypadkowo pracował z Sergio Leone, którego filmy były krytykowane za zbyt antyamerykańską mitologię.

Eastwood dojrzały

Od lat 90. Eastwood stał się bardziej wyluzowany. Eastwood stał się dojrzalszym reżyserem. Uczynił swojego głównego bohatera mniej dominującym, dał więcej miejsca na psychologię i wrażliwość. Powstał szerszy wachlarz tematyczny i gatunkowy, ale prawdziwy męski typ nie uległ zmianie. Do najlepszych filmów reżysera (które również wyprodukował), w ciągu ostatnich 30 lat należą: znakomity dramat "Co się wydarzyło w Madison County". (1995), "Rzeka tajemnic" (2003), "Za wszelką cenę", (2004) czy "Gran Torino", (2008). Film sensacyjny o najzdolniejszym snajperze w amerykańskiej armii, "Snajper", (2014). Ważne jest uwzględnienie wątków przemijania, starzenia się, wolności jednostki i wspólnoty.

91-letni Eastwood nadal tworzy i występuje z niesłabnącą energią. Ale, co najważniejsze, nadal utrzymuje wysoką jakość swoich filmów.

Więcej do przeczytania na https://spokeo.pl/