Najnowsze artykuły

Jak pomalować lusterka przy użyciu...

Ciekawe lusterka? Możesz dopasować je do zacisków hamulcowych lub felg i emblematów. Możesz wybrać kolor i efekty wykończenia. Chcesz, aby Twój...

Czytaj Więcej

Jak myć auto aktywną pianą? Praktyczne porady

Mycie samochodu to dla wielu osób spory kłopot. Myjnie automatyczne, na których przeważnie czyścimy auta, nie zapewniają najlepszych efektów, a ręczne mycie w domu zajmuje bardzo dużo czasu. Co zrobić, by dobrze umyć auto i nie stracić całego dnia? Jakie kosmetyki do pielęgnacji samochodu warto wybrać, by ułatwić sobie pracę przy czyszczeniu nadwozia?

Aktywna piana: co to jest i jak działa?

Aktywna piana na rynku pojawiła się wiele lat temu, ale dopiero teraz zyskuje ogromną popularność. Dzięki niej możemy umyć samochód bezdotykowo. Czy to już ostateczny koniec stosowania szczotek i gąbek? Wydaje się, że mamy poważne podstawy, by dojść do takiego wniosku. Metodę tą z powodzeniem stosują specjalistyczne myjnie, można ją jednak bez trudu zaadoptować do domowego mycia auta. Aktywna piana nadaje się zarówno do niewielkich zanieczyszczeń, jak i mycia mocno zabrudzonych ciężarówek i sprzętu rolniczego.

Aktywna piana po naniesieniu na karoserię pojazdu wnika w brud i szybko go rozpuszcza. Co ciekawe bardzo korzystnie działa na powłokę lakierniczą, zabezpiecza ją i uodparnia na promienie UV. Ma to niebagatelny wpływ na wygląd lakieru w naszym pojeździe. Substancja ta agresywnie działa na brud, jest jednak całkowicie bezpieczna dla karoserii, nie uszkadza jej i nie powoduje zarysowań ani odbarwień.

Mycie samochodu z wykorzystaniem aktywnej piany jest więc całkowicie bezpieczne i zdecydowanie skraca czas potrzebny do wyczyszczenia pojazdu.

piana aktywna

Jak myć auto aktywną pianą?

Aby skutecznie umyć auto, absolutną koniecznością jest zakup dobrej jakości myjki ciśnieniowej z dyszą do aktywnej piany. Na rynku znaleźć można co prawda dość szeroki wybór pianownic, które działają na podobnej zasadzie do opryskiwaczy ręcznych, nie gwarantują one jednak tak wysokiej efektywności, jak profesjonalna myjka. Stosowanie ręcznych pianownic jest oczywiście dopuszczalne i jeśli nie mamy możliwości użycia myjki, mogą być jedyną szansą na bezdotykowe umycie pojazdu - należy jednak liczyć się z tym, że nie uzyskamy dzięki nim takiego samego efektu, jak w przypadku zastosowania dobrej jakości sprzętu do mycia ciśnieniowego.

Mycie aktywną pianą rozpoczynamy od przygotowania roztworu, który wlewamy do lancy pianowej lub ręcznej pianownicy. Niektóre myjki posiadają zintegrowany pojemnik, który wpinamy bezpośrednio do końcówki, unikając tym samym kłopotliwego przelewania roztworu. Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiedniego ciśnienia i regulacja podajnika piany. Nakładanie rozpoczynamy od dachu, stopniowo przechodząc na dolne partie karoserii. W trakcie aplikacji aktywnej piany nie dotykamy końcówką lancy samochodu, staramy zachować się odległość końcówki od karoserii, która powinna wynosić około 30-50 cm. Po zakończeniu nakładania piany należy odczekać kilka minut, jest to czas potrzebny do całkowitego wniknięcia środka w brud i rozpuszczenia go. Dobrej jakości piana przygotowana we właściwych proporcjach nie ma tendencji do szybkiego spływania z karoserii - utrzymuje się na niej do momentu całkowitego rozpuszczenia zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie dyszy wysokociśnieniowej i starannym opłukanie samochodu. Pracę ponownie rozpoczynamy od dachu, a kończymy na kołach. Należy zwrócić uwagę, by dokładnie wykonać ten etap, w przeciwnym wypadku po wyschnięciu samochodu pojawia się białe plamki.

Po starannym spłukaniu możemy przystąpić do delikatne osuszania pojazdu. Najlepiej do tego celu wykorzystać delikatną szmatkę z mikrofibry. Proces ten uniemożliwi osadzanie się kurzu na mokrym samochodzie i poprawi ostateczny efekt mycia pojazdu. Zapobiegnie też powstawaniu osadu z twardej wody, którą bardzo często mamy w sieci wodociągowej. Wybierając aktywną pianę do mycia naszego auta, nie kierujmy się wyłącznie ceną a parametrami konkretnego produktu. Tylko najwyższej jakości preparaty zapewnią idealną czystość bez użycia szczotki czy gąbki.