Najnowsze artykuły

Jak pomalować lusterka przy użyciu...

Ciekawe lusterka? Możesz dopasować je do zacisków hamulcowych lub felg i emblematów. Możesz wybrać kolor i efekty wykończenia. Chcesz, aby Twój...

Czytaj Więcej

10 najlepszych wskazówek dotyczących zrównoważonej turystyki

Najgorętszym trendem w branży turystycznej są podróże przyjazne środowisku. Dotyczy to również podróżników, którzy z pasją oddają się działalności na rzecz społeczności, a nie tylko oddają się beztroskiemu wypoczynkowi. Jeśli jesteś inteligentnym podróżnikiem, to zrównoważona turystyka nie jest dla Ciebie obcym pojęciem.

Co to jest turystyka zrównoważona? Jak możesz przyczynić się do ochrony przyrody i budowania lokalnych społeczności? Nasze 10 wskazówek dotyczących zrównoważonej turystyki z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Wskazówka 1: Zrównoważona turystyka w podróży

Podróż pociągiem, autobusem lub statkiem jest bardziej przyjazna dla środowiska niż samolotem. Zanieczyszczenie powietrza powodowane przez pociągi jest znacznie mniejsze niż przez jakiekolwiek inne środki transportu publicznego lub prywatne samochody.

Ponieważ odległości między większością krajów w Europie są bardzo małe, podróżowanie pociągiem przez kraje jest świetną okazją do podziwiania widoków i bycia mądrym podróżnikiem. Dlatego też podróż pociągiem znajduje się na szczycie każdego programu zrównoważonego podróżowania i na naszej liście 10 najlepszych wskazówek dotyczących zrównoważonego podróżowania.

 

Wskazówka 2 dla zrównoważonego podróżowania turystycznego: Energooszczędne

Jednym z atutów podróżowania i bycia turystą jest rozpieszczanie się we wszystkim. Dla niektórych turystów może to oznaczać życie jak rodzina królewska podczas wakacji. Jednak taki sposób podróżowania będzie kosztował naszą planetę więcej. Jeśli chcesz być inteligentnym podróżnikiem, możesz zacząć od oszczędzania energii i elektryczności. Dlatego jedną z 10 najlepszych wskazówek dotyczących zrównoważonej turystyki jest to, aby zawsze wyłączać światło, klimatyzację i telewizor, gdy wychodzisz z pokoju.

 

Wskazówka 3: Ekologiczne wędrówki

Kolejna wskazówka dotycząca zrównoważonej turystyki dotyczy ochrony przyrody, a zacząć ją można od przebywania na oznakowanych szlakach. Oznakowane szlaki mają za zadanie chronić zasoby naturalne i cuda Europy przed zniszczeniem. Ponadto, w ten sposób nie będziesz przeszkadzać żadnym dzikim zwierzętom ani ekosystemom fauny w okolicy.

 

Wskazówka 4 dla zrównoważonych podróży turystycznych: Utrzymuj czystość

Przynoszenie ze sobą małej torby na śmieci jest kolejnym wspaniałym przykładem przyjaznego dla środowiska podróżowania. Na przykład, możesz użyć tej torby do zbierania śmieci, które zostawili inni podróżnicy. W ten sposób przyczynisz się do utrzymania najpiękniejszych cudów natury w Europie w czystości i bezpieczeństwie.

wędrówka

Wskazówka 5: Kupuj lokalnie

Robienie zakupów lokalnie i za pomocą ręcznie robionych produktów jest wspaniałym przykładem zrównoważonej turystyki. Zamiast przyczyniać się do szkód wyrządzonych w procesie importu towarów, przyczyniasz się do rozwoju lokalnej społeczności. Zakupy lokalnych rzemiosł i towarów to niesamowity społeczny i ekonomiczny wkład w lokalną społeczność. W końcu inwestycje kulturalne są ogromną częścią zrównoważonej turystyki.

 

Wskazówka 6: Spakuj torbę wielokrotnego użytku

Chociaż na całym świecie panuje trend na ekologiczne i nadające się do recyklingu torby na zakupy, nadal możesz znaleźć się z plastikową torbą. Wszyscy wiemy, jakie szkody może wyrządzić jedna plastikowa torba, jeśli znajdzie ją zwierzę lub jakie szkody dla środowiska wyrządzi w dłuższej perspektywie. Torba wielokrotnego użytku jest idealna na zakupy na lokalnych rynkach i w supermarketach. To świetny pomysł, aby spakować składaną torbę wielokrotnego użytku na wszystkie pamiątki.

Wskazówka 7 dla zrównoważonej podróży turystycznej: Jedz lokalnie

Wspieranie lokalnych biznesów jest częścią bycia mądrym i odpowiedzialnym podróżnikiem. Jesteś gościem w obcym kraju i kulturze, i zawsze powinieneś okazywać szacunek i wdzięczność lokalnej społeczności. Będzie to miało ogromny wpływ na gospodarkę i środowisko.

Ponadto, jedzenie jest niesamowitą okazją do poznania lokalnej kuchni. Historie, przyprawy i potrawy powiedzą Ci wszystko, co musisz wiedzieć o lokalnej kulturze.

 

Wskazówka 8: Spakuj kubek do kawy wielokrotnego użytku

Jednym z najlepszych doświadczeń podczas podróży jest zdecydowanie kupienie lokalnego ciasta i kawy na wynos, aby rozpocząć dzień od wspaniałego punktu widokowego. Jednak jeśli pomyślisz o wszystkich innych podróżnikach, którzy mają takie same nawyki, wkrótce nasz świat będzie pełen plastikowych kubków. Tak więc spakowanie butelki na wodę i kubka na kawę wielokrotnego użytku oznacza zmianę nawyków, ale pomyśl, jak bardzo pomoże to zmniejszyć ilość plastikowych odpadów.

 

Wskazówka 9: Wybieraj wycieczki i zajęcia na świeżym powietrzu, które skupiają się na ochronie przyrody

Spędzanie wakacji na świeżym powietrzu, w europejskich lasach i na wyżynach jest jedną z 10 najlepszych wskazówek dla podróżujących w ramach turystyki zrównoważonej.

Wspieranie lokalnych organizacji chroniących dziką przyrodę jest kluczowym elementem zrównoważonej turystyki. Organizacje te często ratują zagrożone zwierzęta, sadzą drzewa i odgrywają kluczową rolę w zachowaniu ekosystemów. Dlatego Twoje wakacje w Europie będą miały dodatkową wartość, oprócz odkrywania cudów natury, rezerwatów i parków narodowych w Europie.

 

Wskazówka 10: Wybierz zakwaterowanie przyjazne dla środowiska

W Europie jest wiele wspaniałych rodzajów zakwaterowania, a najlepszym sposobem na podziwianie cudów natury jest zatrzymanie się kilka kroków od nich. Małe i niezależne zajazdy, pensjonaty i schroniska zwykle zatrudniają miejscowych i wspierają lokalną społeczność.

Ponadto, organizacje ochrony przyrody oferują wycieczki i programy wolontariatu w zamian za zakwaterowanie. W ten sposób będziesz miał ogromne szczęście, że będziesz mógł cieszyć się najbardziej niesamowitymi dzikimi zwierzętami i rezerwatami przyrody.

Typ zakwaterowania, który wybierzesz na swoje wakacje w Europie jest kluczem do wypełnienia roli inteligentnego podróżnika. Nie robienie badań na temat najlepszego zakwaterowania jest jednym z błędów podróżniczych, których należy unikać.