Najnowsze artykuły

Żywa legenda kina - Clint Eastwood

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku. Był amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem. Jego filmy i role były bastionem tradycyjnych wartości...

Czytaj Więcej

12 wyjątkowych zwierząt do zobaczenia w Europie

Kolorowe, egzotyczne i niezwykłe pod względem cech i miejsca zamieszkania - te 12 zwierząt to najbardziej wyjątkowe zwierzęta, jakie można zobaczyć w Europie. Zamieszkujące najgłębsze oceany, najwyższe Alpy lub odpoczywające w zielonych europejskich lasach, pamiętaj, aby podczas następnej eskapady po Europie wypatrywać tych niesamowitych dzikich zwierząt.

1. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: European Lynx

Zamieszkujący Szwajcarię, Francję, Włochy i Czechy ryś europejski to wyjątkowy żbik. Ryś ma krótki ogon, brązowe futro z plamkami, więc łatwo go zauważyć w zaśnieżonym zimowym lesie.

Ten dziki kot jest fascynującą odmianą kota domowego i dzikiego geparda plamistego.

Gdzie można zobaczyć rysia europejskiego w Europie?

Las Bawarski jest wspaniałym miejscem do obserwacji rysi i ich potomstwa.

2. Unikalne zwierzęta do zobaczenia w Europie: Puffin

Te piękne stworzenia można spotkać najlepiej od połowy kwietnia przy przybrzeżnych klifach. Na przykład wyspa Skomer w zachodniej Walii jest wspaniałym miejscem do fotografowania dzikiej przyrody i puffinów. Ponadto, wybrzeże Bretanii jest kolejnym wspaniałym miejscem do podziwiania tego atlantyckiego ptaka morskiego.

Puffiny osiągają do 30 cm długości i 20 cm wysokości. Co więcej, z pomarańczowym dziobem i kółkami przy oczach, bardzo łatwo jest dostrzec te urocze ptaki morskie na klifach nad oceanem. Z 90% całej światowej populacji w Europie, możesz podziwiać całe kolonie na wybrzeżach Europy przez większą część roku.

Gdzie można zobaczyć purchawki w Europie?

Wybrzeże Bretanii we Francji i Wyspa Skomer są wspaniałymi miejscami, gdzie można zobaczyć puffina.

3. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Sajga

Sajga to wyjątkowa antylopa, niestety obecnie zagrożona wyginięciem. Sajga jest jednym z 12 najbardziej unikalnych zwierząt, które można zobaczyć w Europie. Dzięki swojemu niezwykłemu nosowi, to wyjątkowe zwierzę może łatwo dostosować się do zimnego i gorącego klimatu, ponieważ forma nosa służy temu celowi.

Dlatego też Sajga nie ma stałego domu i może migrować do 1000 km między latem a zimą. Co więcej, potrafi przejść kilkadziesiąt kilometrów dziennie i jest aktywny głównie w ciągu dnia. Ciekawostką jest to, że oprócz roślin i trawy, zjada również rośliny trujące dla innych zwierząt.

Gdzie można zobaczyć Sajgę w Europie?

natura

Sajgę można spotkać w pięknych karpackich górach i lasach.

4. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Pine Marten

Jeśli zdarzy Ci się wędrować przez europejskie lasy i lasy, najprawdopodobniej spotkasz wyjątkową kunę sosnową. Martensy żyją w dziuplach drzew i są całkiem dobrymi wspinaczami, więc pamiętaj, aby patrzeć w górę, jeśli chcesz zobaczyć to wyjątkowe stworzenie.

Kuny są koloru kasztanowo-brązowego, z jasnożółtym śliniakiem na szyi. Dlatego nawet w lasach, trudno będzie przegapić to fascynujące zwierzę na gałęzi drzewa, z tym żółtym śliniakiem.

Gdzie można zobaczyć kuny sosnowe?

Wyżyny w Szkocji i Irlandii to najlepsze miejsca, aby zobaczyć kuny sosnowe.

5. Unikalne zwierzęta do zobaczenia w Europie: European Green Lizard

Przy 40 cm wielkości, naprawdę trudno będzie przegapić europejską zieloną jaszczurkę. Ta wyjątkowa jaszczurka ma jasnozielony grzbiet i żółty brzuch. Co ciekawe, w okresie godowym samce zmieniają kolor na jasnoniebieski.

Jaszczurka zielona żyje na wysokości 2000 m n.p.m., dlatego podczas wędrówki po austriackich górach koniecznie rozejrzyjcie się dookoła. Jeśli wędrują Państwo od jesieni do zimy, to jaszczurki te można spotkać prawdopodobnie w jaskiniach i suchych kryjówkach. Jednak latem, począwszy od marca, te piękności będą wygrzewać się na słońcu.

Gdzie można zobaczyć jaszczurkę zieloną?

W całej Europie, w Austrii, Niemczech, Rumunii i Turcji można spotkać zieloną jaszczurkę wygrzewającą się na słońcu na skałach.

6. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Pink Flamingo

Piękne różowe flamingi zamieszkują jeden z najlepszych rezerwatów przyrody w Europie. Różowe flamingi żyją z niesamowitymi dzikimi końmi w rezerwacie Camargue we Francji. Różowy flaming stał się symbolem Camargue, w swoich żywych różowych kolorach.

W lagunach, na bagnach, lub lecąc w górę, pokazując swoje piękno, różowy flaming jest dość cudowny widok. Podczas spaceru po 4 szlakach w Camargue, szybko zrozumiesz dlaczego ten ptak jest jednym z 12 najbardziej wyjątkowych zwierząt, które można zobaczyć w Europie.

Gdzie można zobaczyć różowego flaminga w rezerwacie Camargue?

Camargue to ogromny rezerwat przyrody we Francji. Aby zobaczyć tego wyjątkowego ptaka, udaj się do Parc Ornithologique.

7. Wieloryby w Irlandii

Jeśli zdarzy Ci się żeglować w południowej Irlandii, gdzieś w oddali, spod wody może wyłonić się garbata głowa. To może być wieloryb garbaty, wspaniały i ogromny wieloryb żyjący w oceanie wokół Irlandii.

Pomimo ich imponujących i onieśmielających rozmiarów, 12-16 metrów, są one nieszkodliwe i łagodne. Te piękne wieloryby przypływają późną jesienią, śpiewając swoje skomplikowane pieśni, trwające od 10 do 20 minut.

Gdzie można zobaczyć wieloryba garbogrzbietego?

Szkocja, Irlandia, Anglia są doskonałymi miejscami do obserwacji wielorybów.

8. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Wilki

Fascynujące i przerażające, wilki są jednym z zagrożonych zwierząt w Europie. Te wyjątkowe zwierzęta łatwo przystosowują się do każdego siedliska, w swoich kolorach kamuflażu i dużych rozmiarach. Istnieje wiele ras wilków, ale przeciętny wilk może osiągnąć do 70 kg.

Wilki żyją w lasach, w stadach, i uważane są za zwierzęta bardzo chronione w Europie. Istnieją ośrodki ochrony i rezerwaty mające na celu ochronę wilków i zapewnienie im najlepszych warunków, aby nie wyginęły całkowicie.

Gdzie można zobaczyć wilki w Europie?

Region Ligurii we Włoszech, Las Bawarski i Polska to preferowane siedliska wilków.

9. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Delfiny

Rozbryzgujące się i śpiewające w wodach włoskiego wybrzeża, urocze delfiny są wspaniałym widokiem. Choć każdy widział delfiny na zdjęciach, w parkach wodnych lub ogrodach zoologicznych w Europie, nic nie może się równać z żeglowaniem i podziwianiem tych uroczych stworzeń.

Najlepszym czasem na oglądanie delfinów jest lato, kiedy jest cieplej i można wybrać się na wycieczkę statkiem obserwującym delfiny.

Gdzie można zobaczyć delfiny we Włoszech?

Piękne wybrzeża Cinque Terre i Morze Liguryjskie są idealnym miejscem, aby zobaczyć dzikie delfiny we Włoszech.

10. Basking Sharks

Kiedy większość ludzi słyszy "rekin" najbardziej naturalną reakcją jest krzyk i strach. Jednak potężny Rekin Basking Shark może być ogromny i zastraszający w rozmiarze, ale ten rekin je tylko plankton.

Dlatego możesz czuć się całkowicie bezpiecznie w pobliżu tych 12 tonowych i 12 metrowych ryb. Rekin Basking Shark jest drugim co do wielkości rekinem w Wielkiej Brytanii i jest najlepiej widoczny z klifów w okresie letnim. Jeśli więc zobaczysz dużą trójkątną płetwę i szare ciało, pomachaj na przywitanie i przygotuj swój aparat na zdjęcie Rekina Baskingowego.

Gdzie można zobaczyć rekiny olbrzymie w Wielkiej Brytanii?

Na wybrzeżach Cornwell, Isle of Men i wielu wybrzeżach zachodniej Anglii można zobaczyć żarłacze olbrzymie w ich naturalnym środowisku.

11. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Wolverine

Gulo, Gulo, to przydomek rosomaka w języku łacińskim, tłumaczony na Gluten. Ta niezwykła nazwa pasuje do największego przedstawiciela rodziny Mustelidae - idealnie, ponieważ mają one niezwykły duży apetyt.

Z tego powodu rosomaki mogą daleko podróżować w poszukiwaniu pożywienia, a obecnie można je spotkać w całej Europie.

Gdzie można zobaczyć rosomaki?

Ogólnie rzecz biorąc, populacja rosomaków koncentruje się w Rosji, tajdze i Azji. Co więcej, rosomaki można również zobaczyć w Highland Wildlife Park w Wielkiej Brytanii.

12. Wyjątkowe zwierzęta do zobaczenia w Europie: Alpine Ibex

Wysoko na wysokości 4000 metrów, pomiędzy ośnieżonymi szczytami górskimi, a skalistymi klifami, znajdziesz Ibexa alpejskiego. Z rogami, które mogą dorastać do 140 cm, ta koza górska jest jednym z najbardziej imponujących i wyjątkowych zwierząt w Europie.

Po pierwsze, zamieszkująca Alpy Europejskie koza alpejska nie jest tak łatwa do zauważenia w porównaniu z rekinami czy zielonymi jaszczurkami. Poza tym, ich kopyta ułatwiają Ibexowi wspinanie się i ucieczkę przed drapieżnikami w skalistych Alpach.

Gdzie można zobaczyć sarny alpejskie?

Alpy włoskie i szwajcarskie mają kilka wspaniałych punktów widokowych dla dzikiej przyrody i obserwowania Ibexa alpejskiego.