Najnowsze artykuły

Żywa legenda kina - Clint Eastwood

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku. Był amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem. Jego filmy i role były bastionem tradycyjnych wartości...

Czytaj Więcej

Wycieczka pociągiem po angielskiej Premier League

Dla podróżników, którzy interesują się sportem, podróż do Anglii na mecze Premier League może być wyjątkowym doświadczeniem. Choć w każdym sezonie do ligi dołącza i z niej spada kilka drużyn, co oznacza, że nigdy nie jest dokładnie tak samo dwa razy z rzędu, to jednak zawsze prawdą jest, że jest ona rozrzucona po całej Anglii i Walii. To sprawia, że Premier League jest swego rodzaju naturalną trasą dla tych, którzy chcieliby poznać ten kraj. Obejmuje ona najbardziej znaczące miasta, niektóre z najbardziej namiętnych przejawów lokalnej kultury i kilka naprawdę niesamowitych stadionów. Dodatkowo, przejażdżki z jednego miasta do drugiego mogą dać ci całkiem niezłe widoki na słynną brytyjską wieś!

Prawdę mówiąc, taka wycieczka mogłaby być zorganizowana na wiele różnych sposobów, biorąc pod uwagę, że Premier League składa się z 20 drużyn w sezonie. Jest to jednak coś w rodzaju próbki różnych tras, które można pokonać, miast, stadionów i drużyn, które można zobaczyć.

Z Londynu do Brighton

Tego typu podróż najlepiej rozpocząć w Londynie z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to miejsce, do którego najprawdopodobniej i tak przylecisz. A po drugie, jest to dom dla kilku klubów Premier League, co oznacza, że jest to dobre miejsce na rozpoczęcie i zakończenie podróży w miłej pętli wokół Wielkiej Brytanii. Możesz zacząć od kilku klubów, ale ja polecam zobaczyć Chelsea na Stamford Bridge. Obiekt jest doskonały, a w jednym z rankingów stadionów Premier League wymieniono 140 lat historii i charakter jako elementy, które sprawiają, że jest to jeden z najlepszych obiektów. A drużyna jest prawie zawsze konkurencyjna (i powinna być również w 2018 roku).

Z Londynu logiczną trasą na początek jest południe w kierunku Brighton. Jest to bardzo szybka jazda, która kończy się w jednym z najlepszych angielskich miast plażowych w Brighton. London Victoria Station, London Bridge Station i London St. Pancras Station wszystkie mają bezpośrednie przejazdy, które trwają około godziny.

 

Z Brighton do Cardiff

Po przyjeździe do Brighton możesz rozprostować nogi, spacerując po kilku naprawdę wyjątkowych miejscach. Miejskie molo jest słynne (i bardzo zabawne dzięki swojej jarmarcznej atmosferze), jest też kilka starych sklepów i dzielnic restauracyjnych wartych odkrycia. Jeśli chodzi o piłkę nożną, udasz się na Falmer Stadium, który jest jednym z nowszych stadionów w lidze. Brighton & Hove Albion nie jest potęgą w najwyższej klasie rozgrywkowej angielskiego futbolu, ale jego fani potrafią być pełni pasji, a mecz to świetny sposób na spędzenie popołudnia lub wieczoru w ciepłym nadmorskim miasteczku jesienią.

 

Po Brighton trzeba będzie zacząć krążyć w kierunku zachodnim, a opcji jest kilka. Można na przykład pojechać do Bournemouth lub Southampton na południowym zachodzie, ponieważ oba miasta mają drużyny Premier League. Ale ponieważ piłka nożna jest lepsza na północy (i miasta też, prawdopodobnie), najlepiej zacząć poruszać się na północ. Polecam więc udać się do Cardiff w Walii. Pociągi ze stacji Brighton do Cardiff Central mogą jechać od około czterech do czterech i pół godziny, z jedną do trzech przesiadek. Pociągi na tej trasie kursują mniej więcej przez cały dzień.

 

Z Cardiff do Liverpoolu

W Cardiff zobaczysz Cardiff City na Cardiff City Stadium, który jest dość kameralnym obiektem jak na ten poziom. A jeśli zdarzy Ci się zaplanować swoją podróż tak, aby zobaczyć mecz rywalizacji ze Swansea City, będziesz miał prawdziwą gratkę. W ostatecznym rozrachunku powinien to być jednak dość szybki przystanek w drodze do większych miast piłkarskich położonych dalej na północ. Polecam trzy-cztery godziny jazdy pociągiem z Cardiff Central do Liverpool Lime Street. Jest to dość regularna i prosta trasa, zazwyczaj z jedną lub dwiema przesiadkami, która zabierze Cię prosto do serca angielskiego futbolu. Nie wspominając o tym, że pociąg zabierze Cię wzdłuż Cotswolds, wspaniałego obszaru naturalnego, który sam w sobie jest atrakcją turystyczną.

liverpool

Z Liverpoolu do Newcastle

W Liverpoolu warto przeznaczyć trochę czasu na zwiedzanie, ponieważ jest to naprawdę autentyczne i wspaniałe miasto. Ale piłka nożna jest nadal główną atrakcją. Anfield, gdzie gra Liverpool, jest znany jako jeden z najlepszych stadionów Premier League, a wielu wierzy, że to może być rok dla zespołu, aby odzyskać chwałę Premier League i zdobyć mistrzostwo. To tylko powiedzieć, że stadion, już znany ze swojej energii, powinien tętnić życiem przez następny rok lub tak, i może równie dobrze zrobić dla najlepszych doświadczeń piłkarskich w całej Wielkiej Brytanii.

Od tego momentu, jest kilka opcji. Jeśli masz mało czasu, najlepiej będzie wybrać się w bardzo krótką podróż do Manchesteru, a następnie wrócić do Londynu. Jeśli jest czas, jednak polecam przejść obok Manchesteru i na północ, na co powinno być około trzy godziny jazdy z Liverpool Lime Street do Newcastle. Można uzyskać bezpośredni przejazd, a choć wygląda to jak najdłuższy odcinek tego całego zarysu na mapie, to naprawdę nie jest zła podróż.

 

Z Newcastle do Manchesteru

St. James' Park w Newcastle może być najładniejszym stadionem w lidze, nawet jeśli nie dorównuje historii takiego miejsca jak Anfield. To piękny, wyjątkowy obiekt, na którym może być sporo pasji. Rzeczywiście, przed ostatnim meczem ligowym sugerowano, że Newcastle może pokonać Tottenham Hotspur ze względu na nowosezonową wrzawę na Tyneside oraz pasję i wiarę, które mogą płynąć z tej publiczności. Do tego zdenerwowania nie doszło, ale to wciąż inspirujące miejsce do oglądania sportu z tych samych powodów, które zostały przytoczone. To sprawia, że jest to bardzo warta uwagi wycieczka.

Po szybkim meczu w Newcastle, możesz złapać pociąg powrotny do Manchesteru, być może tego samego dnia, jeśli harmonogram się sprawdzi. Podróż z Newcastle Central Station do Manchesteru Victoria powinna trwać dwie i pół godziny bez więcej niż jednej przesiadki.

 

Z Manchesteru do Londynu

W Manchesterze jest wiele opcji, ponieważ dwie z najbardziej znanych drużyn ligowych - Manchester City i Manchester United - nazywają to miasto swoim domem. Jeśli jesteś szczególnie zainteresowany piłką nożną, a nie używasz jej jako środka do dobrego planu podróży, powinieneś spróbować złapać obie drużyny za jednym razem, jeśli pozwala na to harmonogram. W przeciwnym razie, równie dobrze możesz rzucić monetą. Old Trafford Man Utd. to historyczny stadion z niesamowitymi kibicami; Etihad Stadium Man City jest bardziej nowoczesny, a City jest ostatnio lepszą drużyną.

Kiedy już skończysz w Manchesterze, czeka Cię spokojna, dwuipół- lub trzygodzinna podróż pociągiem do Londynu z Manchesteru Victoria lub Manchesteru Piccadilly. W tym momencie wycieczka jest zakończona! Chociaż możesz wykorzystać pozostały czas w Londynie, aby zobaczyć jeden z klubów, których nie widziałeś na początku podróży. Jak wspomniano, istnieje kilka dobrych opcji.