Najnowsze artykuły

Żywa legenda kina - Clint Eastwood

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku. Był amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem. Jego filmy i role były bastionem tradycyjnych wartości...

Czytaj Więcej

Najbardziej unikalne rzeczy do zrobienia w Amsterdamie

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz Amsterdam po raz pierwszy, czy wracasz, aby ponownie odkryć wspaniałe kanały, będziesz chciał wiedzieć o najbardziej unikalnych rzeczach do zrobienia w Amsterdamie! Jeśli jesteś gotowy na poszukiwanie przygód poza aleją Damrak w Amsterdamie, ta lista sprawi, że Twój wyjazd będzie naprawdę magiczny!

Najbardziej unikalne rzeczy do zrobienia w Amsterdamie: Ciesz się wysoką herbatą w najmniejszym domu w Amsterdamie

Co może być bardziej uroczego i wyjątkowego niż popołudniowa herbata w najmniejszym domu w Amsterdamie? Tak, to zdecydowanie pasuje do rachunku najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie! Ten mały domek w jednej z najstarszych dzielnic Amsterdamu ma tylko 2 metry szerokości. Właściciel naprawdę tchnął nowe życie w tę starą posiadłość: w domu tym mieszkała kiedyś pięcioosobowa rodzina! To niewiarygodne, ale to tylko jedna z historii, które czekają na Ciebie w tej uroczej herbaciarni.

Na pierwszym piętrze znajduje się przytulna herbaciarnia, a na drugim i trzecim piętrze czeka na Państwa bajka z herbatą w roli głównej. Jest tu wiele opcji na śniadanie, brunch, wysoką herbatę, a nawet lunch. Byłam w The Smallest House dwa razy: raz na pysznym śniadaniu, na które spóźniłam się godzinę (to nie był mój najlepszy dzień), a drugi raz bardzo niedawno na Afternoon Tea z kanapkami, trzema różnymi ciastami i podpłomykami tak smacznymi, że kiedy nasz łaskawy gospodarz zaproponował nam zabranie czegoś ze sobą, nie wahaliśmy się ani chwili. Popołudniowa herbata, którą wybraliśmy kosztowała 25 EUR za osobę, natomiast High Tea 35 EUR.

 

Najbardziej unikalne rzeczy do zrobienia w Amsterdamie: Zwiedzanie EYE Filmmuseum

Spośród wszystkich nowoczesnych budynków w Amsterdamie, to właśnie EYE Filmmuseum wyróżnia się na tle innych. Jego eleganckie, jasne, białe linie ciągną się wzdłuż rzeki IJ naprzeciwko dworca kolejowego. EYE jest z pewnością na szczycie listy najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie. Jego głównym przedmiotem zainteresowania jest kino, z kilkoma ekranami oferującymi szeroką gamę kultowych i klasycznych filmów. Są tu jednak również czasowe, unikalne wystawy sztuki i zajęcia dla dzieci, a także wyjątkowo piękne widoki na centrum miasta. Ponadto, w ukryciu i w stałej ekspozycji, znajduje się kinowy rarytas - zabytkowe filmy Jeana Desmeta, pochodzące aż z 1907 roku. Warto wybrać się tu również na lunch: kawiarnia jest pierwszorzędna.

 

Odkryj Muzeum Torebek i Purses

Trzy piętra zabytkowych i nowoczesnych torebek, portmonetek i portfeli czynią Tassenmuseum Hendrikje jedną z najbardziej niezwykłych i atrakcyjnych atrakcji Amsterdamu. Nieskazitelnie zaprezentowane w starej i pięknej rezydencji, atrakcje obejmują secesyjne i art deco kawałki, całą szafę rzadkich i jaskrawo kolorowych torebek z lat 50-tych wykonanych z twardego plastiku, prymitywnej formy Perspexu, oraz (wątpliwe etycznie) torebki vintage wykonane ze zwierząt. Kolekcję uzupełniają czasowe wystawy współczesnych torebek i portmonetek.

amsterdam

De Poezenboot (Kocia łódź)

Jeśli jedną z najbardziej wyjątkowych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie jest możliwość pogłaskania uroczego zwierzaka, to ja się na to piszę! Idź i odwiedź bardzo popularną kocią łódkę! Tak, dobrze przeczytaliście! Chociaż koty zazwyczaj unikają wody za wszelką cenę, koty z De Poezenboot, wydają się doskonale czuć w domu na swoim pływającym sanktuarium. Jest to sanktuarium dla zwierząt pływające po kanale w Amsterdamie. Zostało założone przez Henriette van Weelde w 1966 roku jako dom dla bezdomnych, chorych i porzuconych kotów i od tego czasu stało się oficjalną organizacją charytatywną.

Statek może pomieścić jednocześnie do 50 kotów, z czego 14 jest stałymi mieszkańcami. Ludzie również są mile widziani na statku. Wielu z nich przyjeżdża, aby wybrać kota do adopcji, ale turyści są również mile widziani, aby wpaść i podrapać kotka za uszkiem.

Ponieważ jest to organizacja charytatywna, schronisko utrzymuje się dzięki datkom pozostawianym przez odwiedzających. Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczane są na pomoc jak największej liczbie amsterdamskich kotów. Fundacja Cat Boat płaci za kastrację kotów, których właścicieli nie stać na opiekę weterynaryjną, a także kotów bezpańskich. Wolontariusze opiekują się kotami, niektóre z nich są adoptowane przez odwiedzających. Uważa się, że koty doskonale przystosowują się do życia na lądzie w swoich nowych domach.

 

Połów plastiku podczas wyjątkowej wycieczki po kanałach Amsterdamu

Łowienie plastiku w kanałach Amsterdamu jest jedną z najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie! I pozwólcie, że powiem Wam, że jest dokładnie tak, jak to brzmi. Przyjazna dla środowiska inicjatywa połączona z aktywnością turystyczną Plastic Whale, 2-godzinna wycieczka łodzią naprawdę dostarcza zarówno zabawy, jak i malowniczych miejsc. Po wejściu na łódź, dostajesz swoją własną sieć rybacką i ruszasz!

Najlepsze jest to, że podczas gdy inne wycieczki płyną według z góry ustalonej trasy, Ty możesz płynąć wszędzie tam, gdzie zauważysz kawałek plastiku. Zamienia się to w konkurencyjną grę I Spy, w której każdy jest bardzo zaangażowany w znalezienie nawet najmniejszych kawałków plastikowych toreb. Prawdziwe święto ma miejsce, gdy ktoś zauważy butelkę przy brzegu kanału. Gdy kapitan manewruje statkiem tak, by zmieścił się między zacumowanymi łodziami, wyginacie ręce i triumfalnie wyławiacie wichrzyciela! Przygotuj się na dyskusję o najdziwniejszym połowie dnia, a także na śmiech i zacieśnianie więzi z innymi pasażerami.

Myślę, że to doświadczenie jest zdecydowanie warte uwagi i oferuje niezwykły sposób na poznanie amsterdamskich kanałów. Będziesz się dużo ruszać bez zmęczenia, a kiedy wycieczka dobiegnie końca, wyjdziesz z łodzi z poczuciem osiągnięcia celu. Wszystko to za jedyne 25 EUR.

 

Zwiedzanie Woonbootmuseum

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieszkać na jednej z amsterdamskich łodzi mieszkalnych, to masz szansę się tego dowiedzieć. Na naszej liście najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie, możesz właśnie to zrobić! Właściciele są przyjaźni i udostępnili swój klasyczny houseboat, który został zwodowany w 1914 roku jako frachtowiec do przewozu piasku i żwiru, a następnie przebudowany w latach 60-tych. Zwiedzający mogą przejść przez przytulną część mieszkalną, gdzie kilka tablic informacyjnych informuje o życiu na łodzi. Właściciele nie są sami; prawie 3000 barek i baraków jest podłączonych do amsterdamskiej sieci gazowej i elektrycznej. Zaspokoiwszy ciekawość, możesz przejść się wzdłuż ulicy do doskonałego lokalu gastronomicznego, Restaurant de Struisvogel.

 

Najbardziej unikalne rzeczy do zrobienia w Amsterdamie: Wycieczka audio po Teatrze Tuschinski

Odkryj historię kryjącą się za oszałamiającym Teatrem Tuschinski. Obecnie funkcjonujące kino, teatr przy Reguliersbreestraat jest częścią grupy Pathe. Unikalna fasada jest mieszanką art deco i art nouveau. Stworzona na zlecenie Tuschinskiego przez architekta Hijmana Luisa de Jonga. Ale tak jak ładna jest fasada, największa sala kina jest prawdziwym teatrem, a nie ma nic równie czarującego jak oglądanie ulubionego filmu w czerwonym aksamitnym fotelu.

Kino oferuje codzienne wycieczki audio, które rozpoczynają się między 9:30 a 11:30. Wycieczka jest dostępna zarówno w języku angielskim jak i holenderskim. Trwa 45 minut i kosztuje 10 EUR, w tym filiżanka herbaty lub kawy. Zwiedzanie z przewodnikiem jest również dostępne dla dużych grup od 15 osób. Aby dokonać rezerwacji, należy wysłać e-mail na adres rondleidingen.tuschinski@pathe.nl.

Jeśli chcecie się rozkoszować teatralną atmosferą, możecie zajrzeć do planowanych seansów filmowych. Inne spektakle można znaleźć na stronie internetowej Pathe. Aby cieszyć się seansem w pięknej przestrzeni teatralnej, szukajcie filmów w Grote Zaal. Od czasu do czasu odbywają się tam również koncerty na żywo.

 

Najbardziej unikalne rzeczy do zrobienia w Amsterdamie: Go On An Escape Room Adventure w Rijksmuseum

Latem 2018 roku Rijksmuseum uruchomiło to, co miało być ograniczonym letnim specjałem. Jest to teraz wyjątkowe doświadczenie w grze Escape i na naszej liście najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie i odbywa się w najsłynniejszym muzeum Amsterdams. Jednak wydaje się, że po początkowym sukcesie, quest jest tutaj, aby pozostać. Doświadczenie trwa hojnie 1,5 godziny i naprawdę wciąga w atmosferę. Twoim zadaniem jest odzyskanie formuły skradzionej z XVIII-wiecznej książki włoskiego czarodzieja i alchemika Alessandro Cagliostro.

 

Jedyne na świecie muzeum poświęcone cudom fluorescencji

Słynny Dom Anny Frank w Amsterdamie znajduje się bardzo blisko tego małego muzeum poświęconego o wiele bardziej psychodelicznym sprawom, co jest dużym powodem, dla którego jest to jedna z najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie!

Właścicielem i dyrektorem jest artysta z kucykiem w ogonie Nick Padalino. Electric Ladyland jest zdecydowanie na szczycie listy najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w Amsterdamie. Można ją znaleźć pod podobnie nazwaną galerią sztuki na poziomie ulicy, Electric Lady. Electric Ladyland to pierwsze na świecie (i wydaje się, że jedyne) muzeum skupiające się wyłącznie na magii światła fluorescencyjnego.

Dowiedz się więcej na: http://mapy-europy.pl